F: "Nem én voltam!"
N: "Hát nem is én..."
F: "Nem is ezt mondtam..."
N: "Ketten vagyunk, ha azt mondod nem te csináltad, akkor az azt jelenti, hogy én voltam!"
Mi értelme van annak, hogy állandóan hibást keresünk? Pedig nemhogy pozitív nem változtat semmin, hanem még ront is a helyzeten... Akkor miért csináljuk? Egy ilyen vagy ehhez hasonló párbeszéd akkor alakul ki, amikor mindkét fél védekező mechanizmusokat alkalmaz, amikor egy konfliktus merül fel.
Nézzük meg közelebbről, hogy miért fordul elő ez, és miért van értelme annak, hogy hibást keresünk, még akkor is, ha az csak tovább nehezíti a helyzetet.
1. Önértékelés és védekezés: Amikor valaki hibát talál magában vagy abban a szituációban, amelyben érintett, az sértheti az önértékelését. Ezért hajlamosak vagyunk védekező mechanizmusokat alkalmazni, hogy megvédjük magunkat és megőrizzük pozitív képünket önmagunkról. Ha úgy érezzük, hogy a hibát ránk próbálják kenni, gyorsan ellenkezéssel reagálunk annak érdekében, hogy megvédjük magunkat a bántó érzésekkel szemben.
2. Kontroll és irányítás: Az emberek gyakran vágyakoznak a kontrollra és az irányításra a saját életük felett és a kapcsolataikban is. Amikor úgy érezzük, hogy valaki más hibáztat minket, elveszítjük ezt a kontrollt és irányítást, ami kényelmetlenséget és stresszt okozhat. Ennek megakadályozása érdekében megpróbálunk hárítani vagy másra mutatni, hogy újra uraljuk a helyzetet.
3. Empátia és megértés hiánya: Gyakran nehéz megérteni és elfogadni mások nézőpontját és érzéseit, különösen akkor, ha úgy érezzük, hogy a saját igazságunkat támadják. Ezért hajlamosak vagyunk azonnal védekező álláspontra helyezkedni, és hibát keresni a másikban, ahelyett hogy megpróbálnánk megérteni és együttműködni vele.
Bár az összeütközések és a hibás keresése néha kényelmetlen és feszültséget okozhat, ezek a helyzetek lehetőséget kínálhatnak a növekedésre és a fejlődésre a kapcsolatban. A konfliktusok és az összeütközések megoldása általában a kommunikáció javítását és egymás megértését igényli. Ha mindkét fél nyitott és elfogadó marad, akkor ezek a nehézségek lehetőséget teremthetnek a kölcsönös megértésre és az együttműködésre, ami hozzájárulhat a kapcsolat erősödéséhez és elmélyüléséhez.
Ha úgy érzed elakadtál akár a párkapcsolatodban vagy az életed más területén, ne habozz felvenni velem a kapcsolatot!
Facebook: tunderrozsa.lelekhangolo
Insta: tunderrozsa_lelekhangolo
Tiktok: @tunderrozsa_lelekhangolo
Köszönöm, hogy elolvastad és bízom benne, hogy hasznosnak találtad ezt a rövid, bár tanulságos történetet. Ha tetszett a poszt, és úgy érzed mások is hasznát vehetik, akkor oszd meg bátran!